ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ

Η προστασία των προσωπικών σας δεδομένων είναι σημαντική για την eKomi. Παρακαλώ βρείτε παρακάτω την Πολιτική Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων που διαθέτουμε και η οποία καλύπτει τον τρόπο με τον οποίο συγκεντρώνουμε, χρησιμοποιούμε, αποκαλύπτουμε, μεταφέρουμε και αποθηκεύουμε τα στοιχεία σας σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία για την Προστασία Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα των ΗΠΑ και άλλους ισχύοντες νόμους. Παρακαλώ αφιερώστε λίγο χρόνο προκειμένου να εξοικειωθείτε με τις πρακτικές προστασίας προσωπικών δεδομένων μας και ενημερώστε μας αν έχετε οποιεσδήποτε ερωτήσεις.

1. Συλλογή και επεξεργασία δεδομένων με προστασία ταυτότητας

Ο διακομιστής μας συγκεντρώνει αυτόματα δεδομένα αρχείων καταγραφής και τα αποθηκεύει. Αυτά τα δεδομένα παραδίδονται σε εμάς μέσω του προγράμματος περιήγησης σας. Αυτό χρησιμοποιεί τα ακόλουθα δεδομένα:

• Τύπος και έκδοση του προγράμματος περιήγησης σας
  • Τύπος και έκδοση του λειτουργικού λογισμικού σας
  • Τη διεύθυνση URL της ιστοσελίδας από την οποία επικοινωνήσατε μαζί μας
  • Όροι αναζήτησης με τους οποίους βρήκατε την ιστοσελίδα μας
  • Ώρα και ημερομηνία επίσκεψης στην ιστοσελίδα μας
  • Ονόματα των undersites που επισκεφθήκατε
  • Όγκος δεδομένων που μεταδόθηκαν
Αυτά τα δεδομένα συγκεντρώνονται σε μορφή που προστατεύεται η ταυτότητα του κατόχου τους και δεν μπορούν να αποδοθούν σε συγκεκριμένο άτομο ή πελάτη. Η συλλογή και επεξεργασία δεδομένων χρησιμοποιείται μόνο για σκοπούς εσωτερικής ανάλυσης και στατιστικής.

Χρήση της Google Analytics:

Εμείς χρησιμοποιούμε την Google Analytics, το εργαλείο ανάλυσης ιστοσελίδων της Google Inc. Η Google Analytics χρησιμοποιεί “cookies” – αρχεία κειμένου τα οποία αποθηκεύονται στον υπολογιστή σας ώστε να καταστεί εφικτή η ανάλυση δραστηριότητας της ιστοσελίδας. Τα στοιχεία που δημιουργούνται από τα cookies (συμπεριλαμβανομένης της διεύθυνσης ΙΡ σας) θα παραδίδονται στην Google (ΗΠΑ) σε μορφή που προστατεύεται η ταυτότητα σας και θα αποθηκεύονται σε ένα διακομιστή.

2. Συλλογή και επεξεργασία δεδομένων μέσω δημιουργίας υποθετικού ονόματος

Μετά την εγγραφή στην ιστοσελίδα μας, εμείς συγκεντρώνουμε και αποθηκεύουμε τα προαναφερθέντα δεδομένα σε μορφή υποθετικού ονόματος. Τα εν λόγω δεδομένα συνδέονται με έναν εσωτερικό κώδικα αλλά ονομάζονται εκ νέου και το υποθετικό όνομα δεν έχει καμία σχέση, ούτε σύνδεση με το πραγματικό όνομα ή άλλα προσωπικά χαρακτηριστικά.

Για τους σκοπούς της εξατομικευμένης διαφήμισης και για τις διαφημιστικές εκστρατείες που βελτιώνουν τις υπηρεσίες που προσφέρουμε στους πελάτες μας, όλα τα προφίλ δημιουργούνται με βάση τη συλλογή πραγματικών στοιχείων αλλά μόνο με χρήση των υποθετικών ονομάτων.

Μπορείτε να υποβάλετε ένσταση στη συλλογή ενός προφίλ εκμετάλλευσης. Τα πλήρη στοιχεία των δικαιωμάτων σας για ένσταση βρίσκονται στην παράγραφο “Δικαίωμα Υπαναχώρησης & Δικαίωμα Ένστασης.”

3. Η διασύνδεση μεταξύ eKomi και μιας Εταιρείας:

Η eKomi δεν λαμβάνει τελικές πληροφορίες πελάτη PII (δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα) από τη βάση δεδομένων της Εταιρείας μέσω του περιβάλλοντος εργασίας. Μεταδίδεται μόνο ένα ανώνυμο ID εντολής συναλλαγής. Σε περίπτωση που η eKomi παρέχει την υπηρεσία αποστολής του e-mail πρόσκληση για κριτική, θα μεταδίδονται οι απαραίτητες προσωπικές πληροφορίες και θα χρησιμοποιούνται αποκλειστικά για το συγκεκριμένο σκοπό. Μετά τη νόμιμη περίοδο διατήρησής τους, τα δεδομένα θα διαγράφονται.

Η Εταιρεία είναι υπεύθυνη για τη διασφάλιση της συμμόρφωσης με το εφαρμοστέο δίκαιο περί προστασίας δεδομένων. Επιπλέον, μόνο η Εταιρεία είναι υπεύθυνη

• για τον τρόπο με τον οποίο οι Τελικοί Xρήστες προσεγγίζονται και ενημερώνονται σχετικά με τη δυνατότητα υποβολής Αξιολογήσεων & Κριτικών•
  • για την αξιολόγηση της νομικής αποδεκτότητας της διαφήμισης (συμπεριλαμβανομένου του είδους) των προϊόντων και/ή τις υπηρεσίες της Εταιρείας, ιδιαιτέρως σύμφωνα με τους νόμους περί ανταγωνισμού και διαφήμισης• και
  • για την αξιολόγηση των απαιτήσεων σύμφωνα με τους νόμους περί ανταγωνισμού, προστασίας δεδομένων και άλλους σχετικούς νόμους και για την απόκτηση της απαιτούμενης συγκατάθεσης από τον Τελικό Χρήστη.

Η ΕΚΟΜΙ ΔΕΝ ΦΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΖΗΜΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΤΩΝ ΚΑΘΗΚΟΝΤΩΝ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

Τα προσωπικά δεδομένα που μεταδίδονται στην eKomi θα χρησιμοποιούνται αποκλειστικά σύμφωνα με την πραγματοποιημένη συμβατική σχέση και για σχετικούς σκοπούς όπως πρόληψη απάτης, αποθήκευση, κρυπτογράφηση και χρήση δεδομένων. Τα δεδομένα δεν κοινοποιούνται σε ανεξάρτητους τρίτους. Η eKomi δηλώνει και εγγυάται ότι η συλλογή, πρόσβαση, χρήση, αποθήκευση, διάθεση και αποκάλυψη των Προσωπικών Δεδομένων που διαθέτει, συμμορφώνεται και θα συμμορφώνεται με όλους τους ισχύοντες νόμους περί προστασίας της ιδιωτικής ζωής σύμφωνα με τους ισχύοντες νόμους περί προστασίας των προσωπικών δεδομένων.

4. Cookies

Για την ιστοσελίδα μας χρησιμοποιούμε “cookies”. Η χρήση “cookies δίνει τη δυνατότητα στο διακομιστή web που διαθέτουμε να αναγνωρίσει τις ατομικές σας ρυθμίσεις στην ιστοσελίδα μας (κατά περίπτωση) τμήματα των στοιχείων εγγραφής σε κωδικοποιημένη μορφή προκειμένου να διευκολύνουμε την χρήση τους και να επιτρέψουμε αυτόματη σύνδεση. Οι ρυθμίσεις του προγράμματος περιήγησης προσφέρουν τη δυνατότητα άρνησης, διαγραφής, αποκλεισμού ή ακύρωσης ενός ερωτήματος πριν την εφαρμογή ενός “cookie.”

5. Χρήση της διεύθυνσης e-mail σας

Εμείς χρησιμοποιούμε τη διεύθυνση e-mail σας προκειμένου να ολοκληρώσουμε και να επιβεβαιώσουμε την εγγραφή στην ιστοσελίδα μας μέσω ενός e-mail επιβεβαίωσης.

Μόνο με τη δική σας συγκατάθεση, η διεύθυνση e-mail σας θα χρησιμοποιηθεί από εμάς για να σας στείλουμε το ενημερωτικό μας δελτίο (newsletter) ή άλλες προσφορές που ενδεχομένως σας ενδιαφέρουν. Μπορείτε να αποσύρετε τη συγκατάθεση σας και να σταματήσετε να λαμβάνετε e-mail από την εταιρεία μας ανά πάσα στιγμή. Τα πλήρη στοιχεία των δικαιωμάτων σας για υπαναχώρηση βρίσκονται στην παράγραφο “Δικαίωμα Υπαναχώρησης & Δικαίωμα Ένστασης”.

6. Δικαίωμα πρόσβασης, τροποποίησης, αποκλεισμού και διαγραφής δεδομένων

Εάν μας το ζητήσετε, εμείς θα σας παρέχουμε με οποιαδήποτε δεδομένα περιεχομένου που σχετίζονται με το κατάστημα σας, χωρίς χρέωση. Μπορείτε να ζητήσετε αυτές τις πληροφορίες χρησιμοποιώντας τα στοιχεία επικοινωνίας που βρίσκονται παρακάτω. Εάν πληροίτε τις νομικές απαιτήσεις μας, έχετε το δικαίωμα να μας ζητήσετε να αλλάξουμε, να αποκλείσουμε ή να διαγράψουμε τα δεδομένα σας. Παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας χρησιμοποιώντας τις παρακάτω πληροφορίες.

7. Τα δικαιώματα σας για Υπαναχώρηση ή Ένσταση

Έχετε το δικαίωμα να προβάλετε ένσταση στο προφίλ χρησιμοποίησης για συλλογή δεδομένων και να αποσύρετε οποιαδήποτε προηγούμενη συγκατάθεση που μπορεί να είχατε δώσει. Εάν το πράξετε, εμείς θα σταματήσουμε την επεξεργασία των δεδομένων σας για αυτό τον σκοπό. Μπορείτε να αποσύρετε τη συγκατάθεση σας ταχυδρομικώς, μέσω φαξ ή email, χωρίς να χρειάζεται οποιαδήποτε αιτιολογία.

Στείλτε μας επιστολή στη διεύθυνση:

eKomi Ltd.

Markgrafenstraße 11

10969 Berlin

Germany

Καλέστε μας στο: 0870 495 8995

Στείλτε μας email στο: dataprotection@ekomi.co.uk

8. Δήλωση Συγκατάθεσης

Υπό την προϋπόθεση ότι έχετε δώσει τη συγκατάθεση σας να λαμβάνετε ενημερωτικά δελτία και προσφορές από εμάς μέσω e-mail, εμείς θα καταχωρήσουμε αυτή τη συγκατάθεση, η οποία θα παραμείνει αμετάβλητη έως ότου μας ενημερώσετε ότι επιθυμείτε να αποσύρετε αυτή τη συγκατάθεση.